Navy Children School Kochi

Achievements

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS!!!


ALL KERALA TAEKWONDO CHAMPIONSHIP




OVERALL RUNNERS UP

GALA ALL KERALA INTERSCHOOL SWIMMING COMPETITION

RUNNERS UP

NATIONAL IT WIZARDS-FIRST RUNNER UP            NATIONAL AEROLYMPICS-2016-CHAMPION


  

                
NANDU KRISHNAN, ARJUN SUNIL                         PRATYUSH P,ASHISH NAYAK,ARYAN RR AYYER

APJ ABDUL KALAM IGNITE  AWARDS


 
Gayathri S                                                                          Pranav S

DISTRICT TAEKWONDO CHAMPION



22 GOLD, 14 SILVER & 10 BRONZE MEDALS

TECH QUIZ-COMPUTER SOCIETY OF INDIA
   
I PRIZE                                          II PRIZE

            

CBSE SOUTH ZONE SHOOTING CHAMPIONSHIP


GOLD MEDALS

  
Shruti Desikan                          Sakshi Singh
SILVER & BRONZE MEDALS
        
Priya Yadav                               Bhaskar Nain
CBSE CLUSTER XI FOOTBALL                      SANTA MARIA CUP FOOTBALL

  
RUNNERS-UP

ALL KERALA INTER SCHOOL QUIZ-WINNERS





CHAMPION-TCS QUIZ-2016                                             CHAMPION-NAVY QUIZ-2016

   
Nandu Krishnan & Arjun Sunil                                                         Pratyush Padmanabhan & Vishwanath Kannan

TOC-H INTER SCHOOL DEBATE    & EARTH CARE ENVIRONMENTAL AWARENESS COMPETITION
      

OVERALL WINNERS

MEN & WOMEN SWIMMING CHAMPIONS              DISTRICT SHOOTING CHAMPIONS
  
OVERALL CHAMPION-MAGNUM OPUS-2016



OLYMPIC QUIZ
                                           MARTHOMA P S  ELOCUTION CONTEST

     
Viswanath Kannan & Pratyush Padmanabhan                        Emil Sam Thomas
TOC-H PUBLIC SPEAKING COMPETITION


RUNNERS-UP

BEST DELEGATES-INTERSCHOOL MOCK UN

 
Joseph Marvin, Aayushi Ghosh, Govind B, Nihan M

Inter School Super Quiz-Third Prize

Pratyush Padmanabhan & Vishwanath Kannan
Vidyodaya Table Tennis Tournament



Senior Boys (Third)  Senior Girls(Second)


BEST DELEGATE TO ATTEND IIMUN,NEW YORK


TEJAS RAGHAV, CLASS X

SASTRA SPARK QUIZ BY NIT, KOZHIKODE


     
Winners               &         Runners Up

STELLAR PERFORMANCE IN AISSE & AISSCE-2016



                         



AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING

   

           
                     BRAIN-BEE                                 REGIONAL MATHS OLYMPIAD
                
REPRESENTING KERALA STATE

CHAMPIONS-ALL KERALA INTER SCHOOL RSC FOOTBALL TOURNAMENT

    

UNDER 16 FOOTBALL TEAM                                                                 UNDER 14 FOOTBALL TEAM

INDIVIDUAL CHAMPION- MUNSHI ATHLETIC MEET


OVERALL WINNERS-DR APJ MEMORIAL ELOCUTION CONTEST               MP JOSEPH MEMORIAL ELOCUTION CONTEST

               
   Vidhi Sreevastav & Chinmay Pathak                                     Gayathri Varma & Shubham Lenka

NES TROPHY FOR CLASS XII RESULT
    



RUNNERS UP - INTER-SCHOOL FOOTBALL TOURNAMENT



SCHOOL FOOTBALL TEAM

NAVY QUIZ - 2015-CHAMPION

Pratyush Padmanabhan & Vishwanath Kannan


RSC DISTRICT AQUATIC CHAMPIONSHIP-CHAMPIONS                 BHAVANS BASKET BALL CHAMPIONSHIP

       

4 GOLD, 10 SILVER & 6 BRONZE MEDALS            SCHOOL BASKET BALL TEAM-GIRLS


ANOKHA INTER SCHOOL CULTURAL FEST-CHAMPION   TIPS NACE AQUATIC CHAMPIONSHIP-RUNNERS UP

   

TOC-H INTERSCHOOL DEBATE-FIRST PRIZE 

            FIRST PRIZE-GLOBAL P.S.INTERSCHOOL QUIZ COMPETITION                           TRIATHLON-RUNNER UP

                                

Pratyush Padmanabhan(IX-C),SM Fatwir(X-B)                                                RUHI DHOLAKIA(CLASS XII)

NATIONAL BRAIN BEE-2015

Himani Yadav, Class XII B



RUNNERS UP-DISTRICT AQUATIC CHAMPIONSHIP

   

SUB JUNIOR CATEGORY                                           SENIOR CATEGORY

 


State Rank Holders of Maths Talent Search Examination

1 Alka Naik Class II 10th Rank
2 Rheva Francis Class V 9th Rank
3 Arjun Jayasimhan
Class VI 8th Rank
4 Shaura Bansal Class VII
1st Rank
5 Sahil Kumar
Class VIII
8th Rank
6 Rakshit Chawla
Class X
10th Rank

 


BEST PERFORMANCE AWARD



OVERALL CHAMPIONS-GALA SWIMMING COMPETITION